Неверојатен попуст од 72% за испитување на Helicobacter pylori + целосна крвна слика. За само 390 денари добивате проверка на Вашето здравје во Дијагностичка лабораторија ПЗУ „Павлина“ 

Со купување на овој ваучер добивате 8 "kupinapopust" поени.

Истечено Купи како подарок
    • Симнато од 1400 ден.
    • Попуст 72%
    • Заштедуваш 1010 ден.
  • 6 Купувачи
  • Ваучерот може да се искористи:
    од  10.01.2018  до  28.02.2018 

Добивате:
 Испитување на Helicobacter pylori IgG.
• Целосна крвна слика.
 Навремена дијагноза → навремено лекување → спречување на компликации!
Појаснување:
 Ваучерот може да се користи веднаш.
 За ова испитување не е потребен од упат од матичен лекар.
 Не е важно дали сте јадени или не, или пак дали сте настинати или не.
 Резултатите ги добивате најдоцна еден ден од тестот.
 За сите останати информации, консултирајте се со вработените во ПЗУ „Павлина“ на тел. 02/ 2 771 112 или на е-mail: genolabdooel@yahoo.com
 Работно време:
- 08:00 - 16:00 часот од понеделник до петок
- 09:00 - 13:00 часот во сабота


 ул.Огњан Прица бр. 39 населба Кисела Вода
Покажи ми го патот

 тел. 02/ 2771 - 112 и
07
5/ 919 - 200


 Раб. време: 08:00 до 16:00 (пон. - петок)


 e-mail:
genolabdooel@yahoo.com

 www.pavlinalab.mk

 FacebookПотребна е претходна резервација на 075 919 200

ПЗУ “Павлина“

Појавата на тежина во желудникот, мачнина, подригнување, повраќање, подуеност или печење во горниот дел на стомакот и грлото, непријатен здив и воспаленија на усната слузница – ова се симптомите кои укажуваат на можна инфекција со Helicobacter pylori. Helicobacter pylori е грам негативна бактерија со спирална форма, која егзистира во слузницата на желудникот на инфицираната индивидуа. Таа е единствена бактерија која е во состојба да преживее во многу кисела pH- средина на желудникот со малку кислород на температура од 37 степени.

Доволна е само една капка крв за да се провери крвната слика. Крвната слика, како што велат лекарите, е огледало на нашето здравје. Затоа е корисно повремено да ја проверуваме крвната слика. Крвта се состои од плазма и од крвни клетки (црвени и бели крвни зрнца и крвни плочки). Кога станува збор за лабораториско испитување на крвта, тоа подразбира два вида на анализи. Едните анализи се состојат во испитување на видот, бројот, односот и изгледот на крвните елементи (црвени и бели крвни зрнца и крвни почки). Таа анализа е позната како крвна слика. Со другите анализи се проверува биохемискиот состав на крвта и врз основа на тие анализи се утврдува функцијата и состојбата на поедни органи и ткива. За да се провери крвната слика доволно е да се земе крв од прстот, додека за поопсежните биохемиски анализи на крвта, потребно е да се земе крв од вена на раката.

Улога на тотален IgE (имуноглобулин Е) кај атопичен дерматит, астма и алергии. Имуноглобулин Е е вид на имуноглобулин или вид на гамаглобулин, мономер кој што го има само кај цицачите и тој штити од паразитарни инфекции. IgE манифестира бројни алергиски заболувања, астма, алергиски ринит, алергии на храна, атопични дерматити. Се испитува и кај проблеми во дигестивниот систем како стомачни тегоби за да се исклучи алергиско потекло. За ова испитување е потребна крв односно серум од крвта се прави во било кое време од денот нема значење дали пациентот е јаден или не. Напомена: анализата total IgE неможе да ви даде на што сте алергични, туку се користи само како скрининг дали сте алергични на нешто или не.

Може да ве интересираат и следниве понуди:

60-минутна медицинска релакс или спортска масажа на цело тело со познатото етерично органско масло Allga San од Dr. Theiss - 100% природен екстракт од планински бор - 44%
Физиотерапија и рехабилитација „КИНЕЗИКА“
60-минутна медицинска релакс или спортска масажа на цело тело со ...
Уште 2 дена и 14 ч.
 
Медицинска масажа на ГРБ + мобилизација - 72%
Центар за рехабилитација „Св.Јован“, нас. Центар
Медицинска масажа на ГРБ + мобилизација
Уште 2 дена и 15 ч.
 
Спортска (финска) масажа или ортопедска масажа на ГРБ + мобилизација  - 70%
Центар за рехабилитација „Св.Јован“, нас. Центар
Спортска (финска) масажа или ортопедска масажа на ГРБ + мобилизац...
Уште 2 дена и 14 ч.
 
Масичка LACK во брезова боја од ,,Ikea'
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Масичка LACK во брезова боја од ,,Ikea"
Уште 2 дена и 14 ч.
 
ТВ комода во бела боја - модел BESTA / Шифра 402.998.90
Kupinapopust.mk - нас.Центар
ТВ комода во бела боја - модел BESTA / Шифра 402.998.90
Уште 2 дена и 14 ч.
 1 Купувач
8 чинии во сина боја - модел FÄRGRIK / Шифра 504.153.61
Kupinapopust.mk - нас.Центар
8 чинии во сина боја - модел FÄRGRIK / Шифра 504.153.61
Уште 2 дена и 14 ч.
 2 Купувачи
100% 2 Арабика кафиња - модел PATAR
Kupinapopust.mk - нас.Центар
100% 2 Арабика кафиња - модел PATAR
Уште 2 дена и 14 ч.
 3 Купувачи
 Маникир на природни нокти + гел на природни нокти + боја по избор - 71%
Студио „Ин Малова“ - Карпош 4
 Маникир на природни нокти + гел на природни нокти + боја по избо...
Уште 2 дена и 14 ч.
 
 Депилација со топол восок на раце, нозе и пазуви + гратис депилација на надусници во салон за убавина 'Прима Бела' - 39%
Салон за убавина "Прима Бела"
 Депилација со топол восок на раце, нозе и пазуви + гратис депила...
Уште 2 дена и 14 ч.
 
Масажа на цело тело + рефлексотерапија (масажа на стопала) + масажа на глава со есенцијално масло по избор (цимет, портокал или лаванда) во салон за убавина 'Прима Бела' - 51%
Салон за убавина "Прима Бела"
Масажа на цело тело + рефлексотерапија (масажа на стопала) + маса...
Уште 2 дена и 14 ч.
 1 Купувач
Половен телефон марка Samsung J5 2016 
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Половен телефон марка Samsung J5 2016 
Уште 2 дена и 14 ч.
 
Нијансирање на коса со техника по Ваш избор (Омбре, Сомбре, Балајаж, Фламбојаж или Лајаж)  - 59%
Мое студио „Дадар“ - Центар
Нијансирање на коса со техника по Ваш избор (Омбре, Сомбре, Балај...
Уште 1 ден и 21 ч.
 1 Купувач
Шишање, третман со кератинска маска за сува и оштетена коса и фенирање  - 59%
Мое студио „Дадар“ - Центар
Шишање, третман со кератинска маска за сува и оштетена коса и фен...
Уште 1 ден и 21 ч.
 11 Купувачи
Шишање, миење, маска против првут и фенирање на мажи - 49%
Мое студио „Дадар“ - Центар
Шишање, миење, маска против првут и фенирање на мажи
Уште 1 ден и 21 ч.
 5 Купувачи
Надградба на свилени трепки - 50%
Мое студио „Дадар“ - Центар
Надградба на свилени трепки
Уште 1 ден и 21 ч.
 2 Купувачи