Со купон од 50 ден. и доплата во салонот од 200 ден. добивате 58% попуст за масажа на грб во времетраење од 30 мин. во Салон за убавина „Сандра Ексклузив“

Со купување на овој ваучер добивате 4 "kupinapopust" поени.

Купи за 50 ден. Купи како подарок
  • Симнато од 600 ден.
  • Попуст 58%
  • Заштедуваш 350 ден.
 • Преостанато време
 • 1 Купувач
 • Ваучерот може да се искористи:
  од  06.03.2018  до  31.05.2018 

Добивате:
• Масажа на грб во времетраење од 30 мин.
 Пријатно чувство на опуштеност.
Појаснување:
 На закажаниот термин во салонот потребно е да приложите купон од www.kupinapopust.mk или да го соопштите единствениот код издаден од нас, а потоа со доплата од 200 ден. директно во салонот ја добивате услугата.
 Ваучерот може да се користи веднаш.
 Понудата важи само за салонот во центар!
 Потребна е претходна резервација на термин на 02/ 3232 732 (Мито Хаџивасилев Јасмин бр.14/5-Скопје во нас. Центар)
 ЗАДОЛЖИТЕЛНО е да приложите ваучер од www.kupinapopust.mk или да го соопштите единствениот код кој ќе ви биде издаден кога ќе го купите ваучерот.

 бул.Македонија 14/5 Скопје
(по старо ул.Мито Хаџибасилев Јасмин, позади зградата на Макпетрол)
ул.Рузвелтова бр.3 (Капиштец)
бул. Авној бр.72 (Аеродором)

 тел. 02 3211 594 - козм.салон Центар
02 3232 732 - фриз.салон Центар
02 3178 933 салон Капиштец
02 2442 166 Аеродром

Работно Време:
Пон - Пет: 10:00 - 20:00


Козметичко фризерско студио „САНДРА ЕКСКЛУЗИВ“
Со своето 15 годишно искуство постои на 3 локации (Аеродром, Центар и Капиштец) и нуди широка палета на услуги за убавина за сечии потреби: нега на коса, козметички услуги за нега на лице, услуги за нега на тело и слабеење и многу други.
Масажата претставува еден од најстарите начини за лекување и опуштање и често се практикува во секојдневниот живот. Кај повеќето луѓе, а особено кај оние кои поголемиот дел од денот го поминуваат пред компјутерот, најголем проблем претставува болката во рамењата, грбот, вратот и дланките. Обидете се со едноставна масажа да го ублажите уморот и стресот. Масажата освен тоа што ја намалува болката, ја подобрува циркулацијата, ја активира работата на нервните клетки и го забрзува метаболизмот.
Структура на ‘рбетот
Грбот е еден од најважните делови на телото. Негов главен дел е ‘РБЕТОТ, кој му дава 24-часовна поддршка на целото тело, дури и кога спиеме.‘Рбетот е составен од 33 мали коски -пршлени, коишто се надоврзуваат една над друга. Пршлените се поделени во пет групи. На врвот на ‘рбетот се наоѓаатседум вратни пршлени, следени од дванаесет градни и пет лумбални пршлени. Под нив се наоѓаатпет други пршлени, споени заедно со крстните коски, и на крај ‘рбетот завршува со „опашката“.Често ги слушате лекарите како зборуваат за пршлените во облик на кодови од броеви, како на пр. L4, C6 итн. Тоа е упростен начин за покажување на точниот пршлен во одредено подрачје. Секој пршлен и диск имаат свој сопствен број. Помеѓу секој пршлен има „амортизери“, коишто се нарекуваат пршленести дискови. Ова му помага на ‘рбетот лесно да се витка во различни позиции. Тие имаат кружна, плочкеста форма, и се направени од внатрешна, желатинеста супстанца (јадро), проткаена од мрежа на отпорни, еластични влакна кои се нарекуваат анулус. Доколку анулусот се скине, јадрото стрчи или целосно излегува. Штетата е често погрешно опишана како „изместен диск“, и би требало точно да се детерминира како „притиснат пршленест диск“. Долниот дел од ‘рбетот (лумбалниот регион) е најчувствителен предел, и најчесто болката настанува точно тука. Тоа се случува затоа што долниот предел ја потпира целата тежина на телото, плус тежината на товарот што го носиме. Исто така, долниот дел на ‘рбетот мора да се витка повеќе отколку горниот, па оттука е и неминовно долниот дел од ‘рбетот да страда повеќе.

Кифозата е засилена физиолошка кривина на рбетниот столб во сагитална рамнина чиј конвекситет (испакнатост) е свртен према назад. Кифозата е подзгрбавеност и таа најчесто е локализирана во градниот (грбниот) дел од рбетот, но може да се појави на други делови. Многу често може да се појави во комбинација и со лордоза и сколиоза, зошто отстапувањата во еден правец задолжително иницираат отстапувања и во друг правец.

Болна кичма (крст)
Колку што често ја прифаќаме болната кичма како минлива непријатност која треба што побрзо да се отстрани со било кое средство, толку често се случува и тоа дека еднаш отстранета болка, за кратко време повторно се појавува. Доколку тоа се случи еднаш, не е проблем. Но, ако тоа се случува редовно, тогаш со терапијата нешто не е во ред, а можно е да е истото со дијагнозата.
Болките во кичмата се симптом, а не болест. Болката е како црвена сијаличка на дисплеј во автомобилот која покажува дека нивото на уљето е многу ниско. Е сега, вие можете да ја скршите таа сијаличка, да и го прекинете дотокот на струја, или да ја покриете со нешто и таа веќе нема да свети. Но, уљето и понатаму ќе биде малку. А, ако не го решиме правиот проблем, автомобилот ќе застане. Можеби вкупната штета на крајот ќе биде поголема, отколку што требала да биде. Имајќи го тоа на ум, веројатно е јасен фактот дека ниту една позната метода на лечење, денес не може да даде добри резултати кај сите болни кичми. Кога една метода ќе направи подобрување кај 40 % луѓе кои ги боли долниот дел од грбот, тогаш методата ја сметаме за исклучително ефикасна. Тоа е едноставно јасно, бидејќи од разни причини доаѓа до болки, па ако со една метода влијаеме на една од причините што предизвикуваат болка, тогаш не ги допираме останатите. Токму заради тоа, нема смисла, освен заради рекламирање, да се потенцираат добрите влијанија на една метода, или методата да се прогласи за супериорна во однос на другите. Всушност војната за да се истакне една метода како најдобра е беспотребна, не треба да постои, бидејќи секоја причина за болки во кичмата, си има свој начин на лекување. Сето останато нема смисла со сериозната медицина, како ни со желбата навистина да му се помогне на пациентот.
Имено, болките во долниот дел на грбот, предизвикуваат промени на меките ткива и коските, далабоко во самата структура на кичмата, на нејзината непосредна околина, како и на подалечните делови на телото.

Дискус хернија
Кога еднаш со сигурност ќе се дијагностицира деформирање на дискусот на пршленот, познат како хернија, секогаш следува цела низа прашања што да се прави понатаму? Да се отиде ли на операција или не? Да се чуваме од напор или не? Да се оди ли на терапија или на која? Иако техниката на оперативните интервенции значително е напредната, а новите методи на лекување го виделе светлото на денот, поради цела низа причини, одлуката за начинот на лекување кај дискус хернијата и денес се носи индивидуално, со почитување на сите фактори кои можат да влијаат на резултатот од лекувањето. Целиот пршлен е еден комплициран динамичен состав, творба која е градена за движење. Коските во облик на пршлен го сочинуваат тој состав. Во здравиот човек ги има 24. Измеѓу пршлените кои се наредени како вагон, во композиција, се наоѓаат рскавични перничиња исполнети со ткиво слично на гел или желатин. Тие перничиња ги нарекуваме дискуси и имаат само една функција – амортизација. Додека се движиме, одиме, трчаме, скокаме, или само седиме, различни сили делуваат од сите правци на пршлените. Тие сили не смеат директно да се пренесуваат на самите пршлени, па така тие се ублажуваат на ниво на дискусот, исто како амортизери на автомобилот, ублажувајќи го ударот во ситуација кога автомобилот преминува преку некоја дупка. Но, тоа не е се. Самиот дискус служи и како потпора за движење на пршлените, (или барем кај поголемиот дел од нив 24).

Спондилоза
Ако ги оставиме на страна траумите и повредите на вратот и рамената, некои ретки малигни болести, најчеста причина за болки и ограничена подвижност во самиот врат се дегенеративните промени на тврдите и меките ткива, кои со заедничко име се нарекуваат СПОНДИЛОЗА. Оваа дијагноза стана изговор за сите болки во вратот и околу него. Еднаш кога лекарот ќе напише дека се работи за спондилоза, тогаш треба да се помириме дека болките се нешто што пациентот ќе го следи до крајот на живото, со повремени подобрувања и влошувања. Таквиот став не само што ги демотивира пациентите во процесот на лекување, туку и нема никаква врска со вистината.Самата спондилоза всушност е генетски предодреден процес кои со тек на годините ги поттикнува промените на самите пршлени, менувајќи го нивниот облик, понекогаш создавајќи остеофити (коскени испакнатини) на разни места, потоа ја намалува мекоста на рскавичните дискуси, намаливајќи ја на тој начин нивната способност за амортизација, го зголемува вложувањето на калциум во лигаментите, ја намлува нивната еластичност и влијае на мускулно-тетивниот состав на тој начин што ги скратува мускулите, па како последица на тоа предизвикува намалување на обемот на движењето во вратот, а често и во рамената. Сети тие промени јасно се гледаат на РТГ снимка, а уште подетално на МР. Иако дијагностиката е релативно едноставна, лекувањето не е. Од самиот обем и големината на дегенеративните промени ќе зависи и пристапот кон лекувањето. Оперативните зафати на вратниот рбет и денес се релативно ретки во споредба со оние на кичмата. Иако технологијата на самата операција во последните години е подобрена и времето за опоравување е скратено, дискус хернијата во вратната кичма, оперативно се отстранува само тогаш кога се исцрпени сите останати можности.

Може да ве интересираат и следниве понуди:

Декоративна, стаклена мат лампа во форма по избор (округла, конусна или долгнавеста форма) - 46%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Декоративна, стаклена мат лампа во форма по избор (округла, конус...
Уште 1 ден и 1 ч.
 
 • 1500 ден.
 • 2800 ден.
Aнтицелулитна масажа со гел или антицелулитна масажа со термозагревачка крема  - 20%
Студио за убавина „La Sensa“ - Нас. Центар
Aнтицелулитна масажа со гел или антицелулитна масажа со термозагр...
Уште 1 ден и 3 ч.
 
 • од 240 ден.
Држач за очила за во автомобил - 76%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Држач за очила за во автомобил
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 69 ден.
 • 290 ден.
Мултифункционален држач за автоседиште - 62%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Мултифункционален држач за автоседиште
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 99 ден.
 • 260 ден.
ЛЕД сијалица со јачина од 9W, 12W или 18W - 71%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
ЛЕД сијалица со јачина од 9W, 12W или 18W
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • од 55 ден.
Tермометар за бебиња  - 67%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Tермометар за бебиња 
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 69 ден.
 • 210 ден.
ЛЕД светлечка рачка за туш - 57%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
ЛЕД светлечка рачка за туш
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 390 ден.
 • 900 ден.
24-ти мај во Венеција, Милано и Верона! 4 дена/2 ноќевања со појадок + превоз - 38%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
24-ти мај во Венеција, Милано и Верона! 4 дена/2 ноќевања со поја...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 5999 ден.
 • 9700 ден.
24 -ти мај во Прага, Виена и Дрезден! 5 дена/3 ноќевања со појадок + превоз - 35%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
24 -ти мај во Прага, Виена и Дрезден! 5 дена/3 ноќевања со појадо...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 7999 ден.
 • 12300 ден.
24-ти мај во Романија! 4 дена/2 ноќевања со појадок + СПА, посета на Букурешт, Трансилванија + превоз - 34%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
24-ти мај во Романија! 4 дена/2 ноќевања со појадок + СПА, посета...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 6600 ден.
 • 10000 ден.
24-ти мај во Истанбул! 4 дена/2 ноќевања со појадок, посета на Истанбул + превоз - 31%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
24-ти мај во Истанбул! 4 дена/2 ноќевања со појадок, посета на Ис...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 4898 ден.
 • 7100 ден.
24-ти мај во Будимпешта! 4 дена/2 ноќевања со појадок + превоз - 31%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
24-ти мај во Будимпешта! 4 дена/2 ноќевања со појадок + превоз
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 4999 ден.
 • 7200 ден.
Шатирање или нијансирање по Ваш избор - 50%
Салон за убавина „Hair VIP Studio II“ - Нас. Карпош
Шатирање или нијансирање по Ваш избор
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 1200 ден.
 • 2400 ден.
4, 8 или 15 месечен Online Курс по англиски, шпански, француски, италијански, германски јазик и business English - 90%
Lerni - Онлајн курсеви
4, 8 или 15 месечен Online Курс по англиски, шпански, француски, ...
Уште 5 дена и 2 ч.
 
 • од 558 ден.
Лед плоча за плафоњерка со јачина по избор (18W или 24W) - 20%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Лед плоча за плафоњерка со јачина по избор (18W или 24W)
Уште 1 ден и 1 ч.
 
 • од 200 ден.
ЛЕД светлечки обетки кои се закачуваат на увото со помош на магнетчиња во боја - 72%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
ЛЕД светлечки обетки кои се закачуваат на увото со помош на магне...
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 99 ден.
 • 350 ден.
Bluetooth Tracker iTag за лесно пронаоѓање на важни предмети - 65%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Bluetooth Tracker iTag за лесно пронаоѓање на важни предмети
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 190 ден.
 • 550 ден.
Полнач за мобилен телефон Samsung  - 45%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Полнач за мобилен телефон Samsung 
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 120 ден.
 • 220 ден.
Закачалка за во автомобил - 62%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Закачалка за во автомобил
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 69 ден.
 • 180 ден.
ЛЕД задно ласерско светло за велосипед со батерии - 51%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
ЛЕД задно ласерско светло за велосипед со батерии
Уште 5 дена и 1 ч.
 
 • 170 ден.
 • 350 ден.
Држач за мобилен телефон во форма на прстен и боја по избор (златна или сребрена) - 74%
Kupinapopust.mk - нас.Центар
Држач за мобилен телефон во форма на прстен и боја по избор (злат...
Уште 1 ден и 1 ч.
 
 • 49 ден.
 • 190 ден.
Посета на Острог по повод денот на светецот, Будва + превоз (11-13.05) - 20%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
Посета на Острог по повод денот на светецот, Будва + превоз (11-1...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 1600 ден.
 • 2000 ден.
1-ви мај во Истанбул! 4 дена/2 ноќевања со појадок во хотел со 3*, посета на Истанбул + превоз - 11%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
1-ви мај во Истанбул! 4 дена/2 ноќевања со појадок во хотел со 3*...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 4999 ден.
 • 5600 ден.
1-ви мај во Острог, Будва, Дубровник и Котор! 5 дена/3 ноќевања + превоз - 28%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
1-ви мај во Острог, Будва, Дубровник и Котор! 5 дена/3 ноќевања +...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 3999 ден.
 • 5550 ден.
Eднодневна екскурзија во Врање во сабота (05.05)  - 40%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
Eднодневна екскурзија во Врање во сабота (05.05) 
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 300 ден.
 • 500 ден.
Eднодневна шопинг тура во прекрасниот Белград и Ушче (28.04) - 19%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
Eднодневна шопинг тура во прекрасниот Белград и Ушче (28.04)
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 999 ден.
 • 1240 ден.
Шопинг во Софија,  Paradise Shopping Center, IKEA Ring Mall и Decathlon (21.04/28.04)  - 50%
T.A. „Идеал Превоз“, Скопје
Шопинг во Софија,  Paradise Shopping Center, IKEA Ring Mall и Dec...
Уште 3 дена и 1 ч.
 
 • 499 ден.
 • 1000 ден.