Со купон од 50 ден. и доплата во салонот од 200 ден. добивате 58% попуст за масажа на грб во времетраење од 30 мин. во Салон за убавина „Сандра Ексклузив“

Со купување на овој ваучер добивате 4 "kupinapopust" поени.

Купи за 50 ден. Купи како подарок
  • Симнато од 600 ден.
  • Попуст 58%
  • Заштедуваш 350 ден.
 • Преостанато време
 • 5 Купувачи
 • Ваучерот може да се искористи:
  од  04.12.2017  до  31.05.2018 

Добивате:
• Масажа на грб во времетраење од 30 мин.
 Пријатно чувство на опуштеност.
Појаснување:
 На закажаниот термин во салонот потребно е да приложите купон од www.kupinapopust.mk или да го соопштите единствениот код издаден од нас, а потоа со доплата од 200 ден. директно во салонот ја добивате услугата.
 Ваучерот може да се користи веднаш.
 Понудата важи само за салонот во центар!
 Потребна е претходна резервација на термин на 02/ 3232 732 (Мито Хаџивасилев Јасмин бр.14/5-Скопје во нас. Центар)
 ЗАДОЛЖИТЕЛНО е да приложите ваучер од www.kupinapopust.mk или да го соопштите единствениот код кој ќе ви биде издаден кога ќе го купите ваучерот.


 бул.Македонија 14/5 Скопје
(по старо ул.Мито Хаџибасилев Јасмин, позади зградата на Макпетрол)
ул.Рузвелтова бр.3 (Капиштец)
бул. Авној бр.72 (Аеродором)

 тел. 02 3211 594 - козм.салон Центар
02 3232 732 - фриз.салон Центар
02 3178 933 салон Капиштец
02 2442 166 Аеродром

Работно Време:
Пон - Пет: 10:00 - 20:00


Козметичко фризерско студио „САНДРА ЕКСКЛУЗИВ“
Со своето 15 годишно искуство постои на 3 локации (Аеродром, Центар и Капиштец) и нуди широка палета на услуги за убавина за сечии потреби: нега на коса, козметички услуги за нега на лице, услуги за нега на тело и слабеење и многу други.
Масажата претставува еден од најстарите начини за лекување и опуштање и често се практикува во секојдневниот живот. Кај повеќето луѓе, а особено кај оние кои поголемиот дел од денот го поминуваат пред компјутерот, најголем проблем претставува болката во рамењата, грбот, вратот и дланките. Обидете се со едноставна масажа да го ублажите уморот и стресот. Масажата освен тоа што ја намалува болката, ја подобрува циркулацијата, ја активира работата на нервните клетки и го забрзува метаболизмот.
Структура на ‘рбетот
Грбот е еден од најважните делови на телото. Негов главен дел е ‘РБЕТОТ, кој му дава 24-часовна поддршка на целото тело, дури и кога спиеме.‘Рбетот е составен од 33 мали коски -пршлени, коишто се надоврзуваат една над друга. Пршлените се поделени во пет групи. На врвот на ‘рбетот се наоѓаатседум вратни пршлени, следени од дванаесет градни и пет лумбални пршлени. Под нив се наоѓаатпет други пршлени, споени заедно со крстните коски, и на крај ‘рбетот завршува со „опашката“.Често ги слушате лекарите како зборуваат за пршлените во облик на кодови од броеви, како на пр. L4, C6 итн. Тоа е упростен начин за покажување на точниот пршлен во одредено подрачје. Секој пршлен и диск имаат свој сопствен број. Помеѓу секој пршлен има „амортизери“, коишто се нарекуваат пршленести дискови. Ова му помага на ‘рбетот лесно да се витка во различни позиции. Тие имаат кружна, плочкеста форма, и се направени од внатрешна, желатинеста супстанца (јадро), проткаена од мрежа на отпорни, еластични влакна кои се нарекуваат анулус. Доколку анулусот се скине, јадрото стрчи или целосно излегува. Штетата е често погрешно опишана како „изместен диск“, и би требало точно да се детерминира како „притиснат пршленест диск“. Долниот дел од ‘рбетот (лумбалниот регион) е најчувствителен предел, и најчесто болката настанува точно тука. Тоа се случува затоа што долниот предел ја потпира целата тежина на телото, плус тежината на товарот што го носиме. Исто така, долниот дел на ‘рбетот мора да се витка повеќе отколку горниот, па оттука е и неминовно долниот дел од ‘рбетот да страда повеќе.

Кифозата е засилена физиолошка кривина на рбетниот столб во сагитална рамнина чиј конвекситет (испакнатост) е свртен према назад. Кифозата е подзгрбавеност и таа најчесто е локализирана во градниот (грбниот) дел од рбетот, но може да се појави на други делови. Многу често може да се појави во комбинација и со лордоза и сколиоза, зошто отстапувањата во еден правец задолжително иницираат отстапувања и во друг правец.

Болна кичма (крст)
Колку што често ја прифаќаме болната кичма како минлива непријатност која треба што побрзо да се отстрани со било кое средство, толку често се случува и тоа дека еднаш отстранета болка, за кратко време повторно се појавува. Доколку тоа се случи еднаш, не е проблем. Но, ако тоа се случува редовно, тогаш со терапијата нешто не е во ред, а можно е да е истото со дијагнозата.
Болките во кичмата се симптом, а не болест. Болката е како црвена сијаличка на дисплеј во автомобилот која покажува дека нивото на уљето е многу ниско. Е сега, вие можете да ја скршите таа сијаличка, да и го прекинете дотокот на струја, или да ја покриете со нешто и таа веќе нема да свети. Но, уљето и понатаму ќе биде малку. А, ако не го решиме правиот проблем, автомобилот ќе застане. Можеби вкупната штета на крајот ќе биде поголема, отколку што требала да биде. Имајќи го тоа на ум, веројатно е јасен фактот дека ниту една позната метода на лечење, денес не може да даде добри резултати кај сите болни кичми. Кога една метода ќе направи подобрување кај 40 % луѓе кои ги боли долниот дел од грбот, тогаш методата ја сметаме за исклучително ефикасна. Тоа е едноставно јасно, бидејќи од разни причини доаѓа до болки, па ако со една метода влијаеме на една од причините што предизвикуваат болка, тогаш не ги допираме останатите. Токму заради тоа, нема смисла, освен заради рекламирање, да се потенцираат добрите влијанија на една метода, или методата да се прогласи за супериорна во однос на другите. Всушност војната за да се истакне една метода како најдобра е беспотребна, не треба да постои, бидејќи секоја причина за болки во кичмата, си има свој начин на лекување. Сето останато нема смисла со сериозната медицина, како ни со желбата навистина да му се помогне на пациентот.
Имено, болките во долниот дел на грбот, предизвикуваат промени на меките ткива и коските, далабоко во самата структура на кичмата, на нејзината непосредна околина, како и на подалечните делови на телото.

Дискус хернија
Кога еднаш со сигурност ќе се дијагностицира деформирање на дискусот на пршленот, познат како хернија, секогаш следува цела низа прашања што да се прави понатаму? Да се отиде ли на операција или не? Да се чуваме од напор или не? Да се оди ли на терапија или на која? Иако техниката на оперативните интервенции значително е напредната, а новите методи на лекување го виделе светлото на денот, поради цела низа причини, одлуката за начинот на лекување кај дискус хернијата и денес се носи индивидуално, со почитување на сите фактори кои можат да влијаат на резултатот од лекувањето. Целиот пршлен е еден комплициран динамичен состав, творба која е градена за движење. Коските во облик на пршлен го сочинуваат тој состав. Во здравиот човек ги има 24. Измеѓу пршлените кои се наредени како вагон, во композиција, се наоѓаат рскавични перничиња исполнети со ткиво слично на гел или желатин. Тие перничиња ги нарекуваме дискуси и имаат само една функција – амортизација. Додека се движиме, одиме, трчаме, скокаме, или само седиме, различни сили делуваат од сите правци на пршлените. Тие сили не смеат директно да се пренесуваат на самите пршлени, па така тие се ублажуваат на ниво на дискусот, исто како амортизери на автомобилот, ублажувајќи го ударот во ситуација кога автомобилот преминува преку некоја дупка. Но, тоа не е се. Самиот дискус служи и како потпора за движење на пршлените, (или барем кај поголемиот дел од нив 24).

Спондилоза
Ако ги оставиме на страна траумите и повредите на вратот и рамената, некои ретки малигни болести, најчеста причина за болки и ограничена подвижност во самиот врат се дегенеративните промени на тврдите и меките ткива, кои со заедничко име се нарекуваат СПОНДИЛОЗА. Оваа дијагноза стана изговор за сите болки во вратот и околу него. Еднаш кога лекарот ќе напише дека се работи за спондилоза, тогаш треба да се помириме дека болките се нешто што пациентот ќе го следи до крајот на живото, со повремени подобрувања и влошувања. Таквиот став не само што ги демотивира пациентите во процесот на лекување, туку и нема никаква врска со вистината.Самата спондилоза всушност е генетски предодреден процес кои со тек на годините ги поттикнува промените на самите пршлени, менувајќи го нивниот облик, понекогаш создавајќи остеофити (коскени испакнатини) на разни места, потоа ја намалува мекоста на рскавичните дискуси, намаливајќи ја на тој начин нивната способност за амортизација, го зголемува вложувањето на калциум во лигаментите, ја намлува нивната еластичност и влијае на мускулно-тетивниот состав на тој начин што ги скратува мускулите, па како последица на тоа предизвикува намалување на обемот на движењето во вратот, а често и во рамената. Сети тие промени јасно се гледаат на РТГ снимка, а уште подетално на МР. Иако дијагностиката е релативно едноставна, лекувањето не е. Од самиот обем и големината на дегенеративните промени ќе зависи и пристапот кон лекувањето. Оперативните зафати на вратниот рбет и денес се релативно ретки во споредба со оние на кичмата. Иако технологијата на самата операција во последните години е подобрена и времето за опоравување е скратено, дискус хернијата во вратната кичма, оперативно се отстранува само тогаш кога се исцрпени сите останати можности.

Може да ве интересираат и следниве понуди:

Мајски празници во Банско! Ноќевање, полупансион + СПА содржини со минерална вода!  - 30%
„Seven Seasons Hotel&Spa“ - с. Бања, Банско
Мајски празници во Банско! Ноќевање, полупансион + СПА содржини с...
Уште 2 дена и 1 ч.
 
 • 160 ден.
 • 2250 ден.
4 дена / 2 ноќевања за 1 лице на база HB во Хотел „BM 3*“ + разглед на градот + автобуски превоз / Термин (27.04 - 30.04.2018 год.) - 19%
Т.А БИСЕР ПРОМ - Скопје
4 дена / 2 ноќевања за 1 лице на база HB во Хотел „BM 3*“ + разгл...
Уште 2 дена и 1 ч.
 
 • 5490 ден.
 • 6750 ден.
3 ноќевања за 1 лице со појадок во Хотел „Olympus 3*“ + посета на Метеори и можност за шопинг во Солун + автобуски превоз (28.04 - 01.05.2018 год.) - 26%
Т.А БИСЕР ПРОМ - Скопје
3 ноќевања за 1 лице со појадок во Хотел „Olympus 3*“ + посета на...
Уште 2 дена и 1 ч.
 2 Купувачи
 • 4390 ден.
 • 5950 ден.
Сет од осум дела за нега на Вашето малечко - модел TOMEE TIPPEE
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
Сет од осум дела за нега на Вашето малечко - модел TOMEE TIPPEE
Уште 2 дена
 
 • 1800 ден.
TOMMEE TIPPEE електричен стерилизатор или стерилизатор за во микробранова
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
TOMMEE TIPPEE електричен стерилизатор или стерилизатор за во микр...
Уште 2 дена
 
 • од 2150 ден.
Дезенирани шишиња 2/1 во сина или розева боја од 340ml (со цуцла 3 + м) - модел TOMMEE TIPPEE
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
Дезенирани шишиња 2/1 во сина или розева боја од 340ml (со цуцла ...
Уште 2 дена
 
 • 730 ден.
Шише од 150 ml - модел TOMEE TIPPEE
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
Шише од 150 ml - модел TOMEE TIPPEE
Уште 2 дена
 
 • 520 ден.
2 шишиња од 260 ml - модел TOMEE TIPPEE Ultra
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
2 шишиња од 260 ml - модел TOMEE TIPPEE Ultra
Уште 2 дена
 
 • 890 ден.
Сет за новороденче - модел TOMMEE TIPPEE
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
Сет за новороденче - модел TOMMEE TIPPEE
Уште 2 дена
 
 • 1390 ден.
Класичен педикир на Вашите стапала - 37%
Студио „Комплетна“
Класичен педикир на Вашите стапала
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • 70 ден.
 • 590 ден.
1 третман за слабеење стимулација - 40%
Студио „Комплетна“
1 третман за слабеење стимулација
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • 30 ден.
 • 250 ден.
Целосен маникир за Вашите нокти  - 35%
Студио „Комплетна“
Целосен маникир за Вашите нокти 
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • 70 ден.
 • 570 ден.
Надградба на трепки - 47%
Студио „Комплетна“
Надградба на трепки
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • 70 ден.
 • 700 ден.
Депилација на цело тело (раце, нозе, интима и пазуви) + депилација на стомак - 61%
Студио „Комплетна“
Депилација на цело тело (раце, нозе, интима и пазуви) + депилациј...
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • 90 ден.
 • 1000 ден.
Шатирање на цела коса + шишање + фенирање + ампула за регенерација и освежување на влакното - 43%
Студио „Комплетна“
Шатирање на цела коса + шишање + фенирање + ампула за регенерациј...
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • 90 ден.
 • 1200 ден.
TOMMEE TIPPEE рачна или електрична пумпа за измолзување
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
TOMMEE TIPPEE рачна или електрична пумпа за измолзување
Уште 2 дена
 
 • од 3200 ден.
Дезениран сет за новороденче - модел TOMMEE TIPPEE
Неткон Системи ДООЕЛ - Крива Паланка
Дезениран сет за новороденче - модел TOMMEE TIPPEE
Уште 2 дена
 
 • 1690 ден.
Дводневна екскурзија со посета на преубавиот Острошки манастир + посета на манастирот Ждребаоник во Црна Гора / Термин (11.05 - 13.05.2018 год.)  - 16%
Т.А „MT Travel“ - Скопје
Дводневна екскурзија со посета на преубавиот Острошки манастир + ...
Уште 1 ден и 21 ч.
 
 • 1600 ден.
 • 1900 ден.
BB ноќевање за 2 лица во сместување и денови по избор + СПА
Парк хотел „ПИРИН“ 5* - Сандански
BB ноќевање за 2 лица во сместување и денови по избор + СПА
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • од 5087 ден.
HB ноќевање за 2 лица во сместување и денови по избор + СПА 
Парк хотел „ПИРИН“ 5* - Сандански
HB ноќевање за 2 лица во сместување и денови по избор + СПА 
Уште 8 дена и 7 ч.
 
 • од 6995 ден.
Ноќевање за 2 лица + појадок
Конак - Попова Шапка
Ноќевање за 2 лица + појадок
Уште 9 дена и 2 ч.
 
 • 90 ден.
Еднодневна прошетка во Паралиа - 29.04.2018 год. (недела)
Т.А „MT Travel“ - Скопје
Еднодневна прошетка во Паралиа - 29.04.2018 год. (недела)
Уште 3 дена
 1 Купувач
 • 1000 ден.
Mаникир со обичен лак - 46%
Салон за убавина „Body&Soul - beauty lounge“ - нас. Кисела В...
Mаникир со обичен лак
Уште 2 дена
 
 • 190 ден.
 • 350 ден.
Медицинска антицелулитна масажа (со лимфна дренажа + боди врапинг) со две терапевтки - 51%
Салон за убавина „Body&Soul - beauty lounge“ - нас. Кисела В...
Медицинска антицелулитна масажа (со лимфна дренажа + боди врапинг...
Уште 2 дена
 
 • 490 ден.
 • 1000 ден.