Кое е значењето на тоа што се слави? 10% попуст или 3600 ден. за книга - Македонски слави од „Младинска Книга“

Со купување на овој ваучер добивате 67 "kupinapopust" поени.

Купи за 3600 ден. Купи како подарок
    • Симнато од 3998 ден.
    • Попуст 10%
    • Заштедуваш 398 ден.
  • Преостанато време
  • Ваучерот може да се искористи:
    од  19.04.2019  до  30.06.2019 

Добивате:
• Книга - Македонски слави
• Број на страници: 328
• Димензии: 29х22 цм, тврда подврска
• Јазик: Македонски
• Славата го одредува поединецот кој ја слави како припадник на своето семејство, православието и на Македонците.
• Ова не е книга само за оние кои се верници. Оваа книга треба да се разбере како ПРАВОСЛАВНА, СЕМЕЈНА И НАРОДНА читанка од која дознаваме кои биле нашите претци и кои ќе бидат нашите деца.
Појаснување:
 Големо внимание се посветува на тоа како се дочекуваат гостите, јадењето и пиењето, меѓутоа многу малку се знае за тоа кое е значењето на тоа што се слави.
• Вовед во кој може да се дознае зошто се слави славата, какви се` видови слави има, како се делат според  датумите во календарот, а како според трпезата покрај која се слави славата, кои се обичаите поврзани со чекањето на славите (осветување вода, канење на гостите, подготовка на славскиот колач, благословување и кревање на лебчето...)
Календар на подвижни и неподвижни слави, во кој може да се дозане кога кој светец се слави
• Ветителски житија и празници, во кој се опишани 102 празника од црковниот календар, кои се обележуваат како домашни слави. Описи на славите подредени по датумите кога се слават, со исклучок на 7 подвижни слави, кои се опишани на крајот на поглавјето, а по декемвриските слави. Покрај описот на празниците, дадени се податоци за тоа во колку домови се слават славите, кои цркви се посветени на конкретен светител, народните обичаи и верувања поврзани за конкретен  светец или за славски ден (на пр. на `Руса среда` не се јаде ништо зелено, а на Благовец на девојчињата им се `дупчат`  ушите за обетки) анегдоти од народот (на пр. кај Соборот на Св. Јован постои анегдота за тоа дека некој христијанин разбрал дека Св. Јован Крстител бил најсиромашниот светец) тропар кој се пее при благословување на празничен леб и славска икона или фреска.
 Ваучерот може да се користи веднаш.
 За оваа понуда не е задолжително печатење на ваучерот. Доволно е да го покажете единствениот код од ваучерот преку вашиот мобилен телефон.
Постапка за превземање на производот:
 НАПОМЕНА: Производот го добивате исклучиво само со достава!
 По уплатата задолжително пишете на admin@kupinapopust.mk Ваше име и презиме, е-маил адреса со кој е купен ваучерот, точна адреса каде сакате да го доставиме производот и телефон за контакт. 


 Доставата за Скопје за пратки до 1кг чини само 99 ден.
 За другите градови до 1кг - 130 ден. 
 Пратките пристигаат за 1 до 2 дена за Скопје и 2 до 3 дена за низ републиката.
 Напомена: За достава низ цела република за приградски населби, индустриски зони и села со оддалеченост до 5 км од регионален пат со пристапен пат за достава - + 50 ден од цената за достава.


Ул. Никола Вапцаров 3/1, реон 8, Центар, Скопје
(до зградата на Технометал Вардар, спроти АМСМ испитниот центар)
тел. 078/ 439 829
Раб. време:
пон - пет
09:00 - 17:00 ч 
e-mail:
admin@kupinapopust.mк


Младинска книга - Скопје како дел од словенечката идавачка групација со истиот назив, е издавачка куќа која постои над 15 год. со основна дејност издавање енциклопедии, прирачници и речници, главно од издавачката агенда на светски  познатите, британските Dorling Kinderslay, Pеnguinbooks и др.

Во изминативе 15 години, МК Скопје објави над педесетина наслови на македонски  јазик, неколку  на албански јазик, и на тој начин ја заслужи  довербата на над 100.000 купувачи, а продаде околу 300.000 книги.

Фокусот е превод на светски призната енциклопедиска литература, инспириран од намерата да се шири културата на читање на македонски јазик.

 

Издавачката понуда на МК Скопје е разновидна со намера да ги задоволи најразличните вкусови на сите генерации и квалитативно и естетски. 
Може да ве интересираат и следниве понуди:

Online курс по сметководство и книговодство - 90%
International Open Academy
Online курс по сметководство и книговодство
Уште 4 дена и 4 ч.
 1 Купувач
120 часа online курс по Англиски јазик (TEFLS / TESOL) - 90%
International Open Academy
120 часа online курс по Англиски јазик (TEFLS / TESOL)
Уште 4 дена и 4 ч.
 
Чистење на забен камен со ултра звук, отстранување на меки наслаги и обработка на парадонтални џебови, полирање и флуор импрегнација - 75%
ПЗУ Д-р „Оливера Јанкуловска“ - Ново Лисиче
Чистење на забен камен со ултра звук, отстранување на меки наслаг...
Уште 4 дена и 4 ч.
 1 Купувач
Маникир со гел лак + пилинг + масажа со органско масло - 44%
Мое студио „Дадар“ - Центар
Маникир со гел лак + пилинг + масажа со органско масло
Уште 3 дена и 8 ч.
 
Комплетен очен преглед - 68%
Оптика ММ - ТЦ Бисер
Комплетен очен преглед
Уште 4 дена и 4 ч.
 
Шишање, третман со арган за регенерирање на сува и оштетена коса и фенирање  - 54%
Мое студио „Дадар“ - Центар
Шишање, третман со арган за регенерирање на сува и оштетена коса ...
Уште 3 дена и 8 ч.
 13 Купувачи
Шишање, миење, маска со арган против првут и фенирање - 49%
Мое студио „Дадар“ - Центар
Шишање, миење, маска со арган против првут и фенирање
Уште 3 дена и 8 ч.
 1 Купувач
Воздушна софа - Lazy Bag
NikMit
Воздушна софа - Lazy Bag
Уште 4 дена и 4 ч.
 1 Купувач
1 ноќевање  појадок и вечера“ - Метаморфосис, Ситонија
Хотел „Porto Matina“ - Метаморфозис, Ситонија
1 ноќевање  појадок и вечера“ - Метаморфосис, Ситонија
Уште 4 дена и 4 ч.