Со купон од 349 ден. и доплата од 2790 ден. (45 евра) добивате 47% попуст за две ноќевања за едно лице + незаборавна адреналинска рафтинг авантура на Тара + комплетна рафтинг опрема, лиценциран водич и туристичка такса во период од 01.04 - 30.09.2022 год. во прекрасниот рафтинг камп „Highlander“

Со купување на овој ваучер добивате 34 "kupinapopust" поени.

Истечено Купи како подарок
    • Симнато од 5890 ден.
    • Попуст 47%
    • Заштедуваш 2751 ден.
  • 2 Купувачи
  • Ваучерот може да се искористи:
    од  01.04.2022  до  30.06.2022 

Со купон од 349 ден. и доплата во кампот од 2790 ден. (45 евра) добивате: 
• Две ноќевања
Незаборавна рафтинг авантура на Тара
• Сместување во автентично уредени куќички (бунгалови), со хигиена на високо ниво и опкружени со прекрасен природен амбиент.
• Рафтинг тура на Тара.
• Туристичка и рафтинг такса. 
 WiFi.
 Безбедносна опрема и обука од лиценцирани водичи.
 Превоз со специјални теренски возила за време на Вашиот престој.
 Незаборавна рафтинг авантура која ќе ја раскажувате цел живот. На оваа тура покрај планинските езера ќе го видите и највисокиот врв во Босна и Херцеговина Маглич (2386 м), последната прашума во Европа – Перучица и водопадот Скакавац висок 73 метри. Убавините на реката Тара се заштитени од УНЕСКО. 
Појаснување:
 Понудата е по лице за 2 ночевања во период од 01.04 - 30.09.2022 год.
• Доколку сакате да престојувате за време на викендите предрезервација може да направите само 7 дена пред поаѓање
 Еден купон важи за две ноќевања, за едно лице. Тоа значи дека доколку престојувате 2 лица 2 ноќевања потребни би Ви биле 2 купони
 Во оваа цена не е вклучена храната, но постои можност за доплата на истата во ресторанот во рамки на кампот. Цените се следни:
- Доручек:
 8 евра
- Ручек: 15 евра
- Вечера: 12 евра
 На овој начин имате можност да го земете било кој оброк или да користите своја храна. Сумите ги доплаќате во кампот.  Домашен леб, телешко, јагнешко, домашна пршута, кајмак, сирење, врели уштипци, мед... ова се само дел од вкусните специјалитети.
 Превозот до местото не е вклучен во цената. 
 По Ваша желба и во договор со организаторот на кампот можете, со соодветна доплата, да уживате и во другите авантуристички активности: јавање коњ, планинарење и сл.
Опис на програмата:
 1 ден. - Пристигнување во кампот (времето на пристигнување е до 18:00 часот). Доплаќате за вечера (доколку сакате) која се служи во 20:00 часот. Запознавање со околината и сместување. Забава со музика и логорски оган. Ноќевање.
 2 ден. - По појадокот во 08:00 часот - Преземање на опремата за пумпање на чамците, облекување на оделата и почеток на рафтингот. Околу 10 часот се тргнува со теренските возила до Брштановица - појдовна точка за рафтингот. Следува највозбудливиот дел од реката Тара кој трае од 3 до 4 часа со паузи за фотографирање, пливање и освежување. По Тара следи уште 5 км рафтинг по реката Дрина до Highlander, каде што ручекот е организиран околу 15 часот. Ако сакате ручек доволно е да го најавите пред да одите на рафтинг.  Дружење со музика и логорки оган. Ноќевање.
 3 ден. - Откако ќе се одморите, можете да нарачате појадок. По Ваша желба и во договор со организаторот на кампот, со соодветна доплата можете да останете подолго и да доживете некоја нова авантура - џип сафари, риболов, јавање на коњ, планински велосипедизам, екскурзии до Сараево, Вишеград, Требиње или Долината на Херојот.
• НАПОМЕНИ:
- Во случај на поголем број на посетители менаџментот на Highlinder кампот го задржува правото да организира рафтинг тура во две групи, односно една предпладне и една попладне
- Во кампот не е дозволено носење и користење на алкохол!
 Кампот Highlander е со површина од 1500 m2 и располага со: бар, ресторан, плажа, безжичен интренет, паркинг, терен за одбојка и фудбал, WC, тушеви, вода за пиење. Кампот има капациетет од 70 легла во бунгалови. Кампот е вистинска оаза на мирот во незагадена природа и исто така одлична дестинација за авантура што овозможува целосно спојување со природата и уживање во сите нејзини привлечности. Време е да го поминете вашиот одмор во склад со природата, да вклучите хармонија во вашиот уморен секојдневен живот, незаборавни денови во прекрасно природно опкружување. Заменете ја градската топлина со свеж воздух и утринска роса. Време е да уживате во мирот и тишината. Во вечерните часови заборавете на грижите, исклучете го интернет и уживајте под ѕвезденото небо, со шумот на Дрина и Camp Highlander campfire .... што и да мислите, знајте дека „чудата не ги кршат законите на природата и уживајте.
Процедурата за купување купон е следнава:
 Задолжителна е претходна резервација на е-маил: info@highlandertim.com или на тел: +387 6547 5201 на Viber или WhatsApp
- По потврдната информација дека има слободна соба во рок од 24 часа го купувате купонот.
- Купонот го препраќате на е-mail на кампот како доказ дека сте платиле и со тоа собата е резервирана. При check-in во кампот потребно е да го прикажете купонот испечатен кој претходно сте гo испратиле на е-маил.


Ул. Бастаси бб
73 300, Фоча, Босна и Херцеговина 
Покажи ми го патот
тел: +387 65 475 201 на Viber или WhatsApp
e-mail: 
info@highlandertim.com 
Facebook
WEB

• Задолжителна е претходна резервација на е-маил info@highlandertim.com или на тел. +387 65 475 201 на  Viber или WhatsApp

„Highlander“ - Рафтинг камп на Тара 

Возбудлив рафтинг, незаборавно планинарење, врвен адреналин и најдобар одмор! 


Ова е вистинско место за сите оние кои ја сакаат природата и адреналинскиот туризам. Во кампот ќе ве чека вистински одмор и тишина во природата пропратена од жуборот на реката.
Вкупниот капацитет на кампот е 70 легла распоредени во мали дрвени куќички со по еден, два, три, четири или пет кревети. Секој камп располага со Wi-Fi и заеднички тоалет и тушеви. 
Рафтингот на Тара претставува спој од авантура и релаксација. За секој оној кој ќе го доживее рафтингот се вели дека доживеал незаборавно искуство со што ги запознал вистинските вредности и убавини на природата. По степенот на привлечност, рафтингот на Тара се наоѓа во категоријата III-IV степени (на скалата на меѓународни реки) со што Тара денес се наоѓа на врвот заедно со најатрактивните реки во светот Колорадо и Замбези. 

Времетраењето на рафтингот зависи од количината на вода, временските услови и екипажот. Во мај, кога нивото на водата е највисоко, рафтингот трае околу 45 минути, а во август и септември 3 до 4 часа. Рафтингот се врши во гумени чамци специјално дизајнирани за диви води. Во нив можат да се сместат 8 до 10 луѓе.


Во рамки на рафтинг турата сите добиваат соодветна рафтинг опрема: костум и чизми, појас за спасување, шлем и лопатка. Важна улога има капитенот, лицето кое го управува чамецот и кој во исто време е и водич за рафтингот. Сите водичи се сертифицирани од страна IRF (Меѓународна рафтинг федерација). Пред почетокот на турата следува кратка обука.

За време на рафтингот, туристите може да да носат камери и фотоапарати. Тие се сместени во посебни ќеси или буриња, херметички запечатени. На најатрактивните места се прават паузи кои се погодни за фотографирање. Оваа возбудлива авантура за многумина претставува спортски и активен одмор, но дефинитивно за сите е предизвик кој никако не сме да се пропушти.

Може да ве интересираат и следниве понуди:

Сет гарнитура 
Kupinapopust.mk
Сет гарнитура 
Уште 3 дена и 10 ч.
 
Лежалка на преклоп
Kupinapopust.mk
Лежалка на преклоп
Уште 3 дена и 10 ч.