Лесновски прополис од 20мл 30% екстракт или Лесновски прополис од 20мл 30% хербал. Лек на иднината и природен антибиотик


Опции:

Со купување на овој ваучер добивате 3 "kupinapopust" поени.

Купи за 190 ден. Купи како подарок
  • Преостанато време
  • Ваучерот може да се искористи:
    од  11.02.2019  до  30.09.2019 

 Лесновски прополис од 20мл 30% екстракт - 190 ден. 
 Лесновски прополис од 20мл 30% хербал - 250 ден.

Постапка за превземање на производот:
 По уплатата задолжително јавете се на 078/ 439-829 или пишете на admin@kupinapopust.mk за да го нарачате производот.
 По пристигнување на производот во нашите канцеларии, ќе ве информираме на телефон или е-маил за да не посетите и подигнете производот.
 Напомена: Производот се подига од канцелариите на kupinapopust.mk, најкасно 1 недела од денот на уплатата.
 Доколку не сте во можност да го подигнете производот, пишете ни на admin@kupinapopust.mk Ваше име и презиме, е-маил адреса со кој е купен ваучерот, точна адреса каде сакате да го доставиме производот и телефон за контакт. 


• Доставата за Скопје за пратки до 1кг чини само 99 ден.
• За другите градови до 1кг - 130 ден. 
 Пратките пристигаат за 1 до 2 дена за Скопје и 2 до 3 дена за низ републиката.
 Напомена: За достава низ цела република за приградски населби, индустриски зони и села со оддалеченост до 5 км од регионален пат со пристапен пат за достава - + 50 ден од цената за достава.

ул. Никола Вапцаров 3/1, реон 8, Центар, Скопје
(до зградата на Технометал Вардар, спроти АМСМ испитниот центар)
Покажи ми го патот
тел. 078/ 439 829
Раб. време:
пон - пет

09:00 - 17:00 ч 
e-mail:
admin@kupinapopust.mк
WEB
Facebook


Апицентар Др. Петровски е прва регистрирана институција во Република Македонија што работи на полето на селекција и производство на пчелен генетски материјал од македонската медоносна пчела APIS MELLIFERA MACEDONIA. Овој подвид (раса) на медоносни пчели се одгледува во АПИЦЕНТАР каде генетската припадност се контролилра преку ДНК анализа. Репроцентарот е регистриран во 2003 год. според законот за сточарство и евиндентиран во книгата на одгледувачници на генетски материјал во сточарството при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија. 

Располага со 12 локации, распоредени во Источниод дел на Република Македонија, во околината на Осоговските планини. Покрај производството на селектиран генетски материјал, произведува и пчелни производи: мед, матичен мед, прополис, мешавина и др. 

Репроцентарот е формиран 2002 год. од Проф. Др. Александар Узунов - (катедра сточарство, предмет пчеларство) - факултет за земјоделкси науки и храна - Скопје, Македонија, а подоцна го преземаат Др. Ангелл Петровски, дипломирал на факултетот за ветеринарна медицина - Скопје, Македонија.

АПИЦЕНТАР Др. Петровски има и сопствена ветеринарна амбуланта специјализирана за испитување, дијагностика и лекување на болести кај пчелите (Varroa descructor, Nosema apis e Nosema ceranea).

Селекцијата се спроведува по најновите BEEBOK европски стандардни методи на 120 пчелни семејства, кои се распоредени на две локации (Pesnik и Dracevica) и составени од 6 различни линии на Apis mellifera Macedonia. Три пати во текот на годината се вршат мерења во однос на 4 параметри: одбрамбено однесување, медопродуктивност, толерантност на болести и роидбено однесување. Само оние матици со најголем селекциски индекс влегуваат во понатамошната селекција. Од добиените резултати се одредуваат најдобрите 4 линии од кои се зема генетскиот материјал за производство на нашите матици (A, B, C, D) и 2 линии од кои се зема генетскиот материјал за производство на трутовските фамилии (E и F)

Матиците кои се произведуваат во нашиот репроцентар се справуваат контолирано (70% - 95%), со селектирани трутовски семејства на 3 различни оплодни станици: оплодна станица Леговец (490 м), оплодна станица Плавица (950 м) и оплодна станица Луково (1150 м).

Целото производство на матици се одвива во строго контролирани услови при што се добиваат МСБ (матици слободни од болести), кои ги поседуваат сите потребни здравствени сертификати од Агенцијата за храна и ветеринарство на Република Македонија.

Дополнително во центарот се спроведува добра пчеларска пракса преку која се обезбедува највисоко ниво на хигиена при производство на матици и нуклеуси. Во центарот строго се контролира движењето на другите одгледувачи на пчели (гости во центаро), а работата со пчелните семејства е ограничено само на вработените во центарот.

Целиот протокол на селекција се менаџира, а одгледувачката вредност на матиците се пресметува, преку специјално дизајниран копјутерски програм.
Евиденцијата дава информации за потеклото на матиците и трутовите во неколку генерации наназад. Потврда за информациите од педигрето се добива со морфометриска анализа и суперконтрола преку ДНК.

Покрај споменатите контроли се користи и анатомска дисекција на одреден број матици за да се утврди количината на сперма во јајниците, квалитето на спарувањето и тежината на матицата. Селекцијата на матиците се врши од оние пчелни семејства кои што покажале извондредни резултати. Крајната цел на наѓата одгледувачка програма е да произведеме пчели кои се отпорни на болести и вируси (здрави пчели - живи пчели) и во исто време вршиме селекција на медопродуктивност, темперамент, ниско ниво на роење. 
Оплодените матици пред да бидат спакувани за транспорт до крајниот купувач поминуваат низ неколку тестови кои траат 2 недели:

- Тест за испитување на квалитето на леглото
- Тест за испитување на здравствената состојба
- Тест за испитување на плодната состојба

Нашата цел не е само да ви понудиме продукт без идентитет, туку високопродуктивни матици и нуклеси кои ќе бидат здрави. Ние се надеваме дека новите и оние пчелари со долгогодишно искуство ќе уживаат и ќе имаат бенефит од овие високопродуктивни и со одлични карактеристики, матици.


Може да ве интересираат и следниве понуди:

Ноќевање со појадок и вечера / Термини - 13.09 - 31.12.2019 год.
Хотел „Medite Resort SPA & Villas 5* - Сандански
Ноќевање со појадок и вечера / Термини - 13.09 - 31.12.2019 год.
Уште 5 дена и 9 ч.
 
Акумулаторски ножици за трева
Професионални и хоби алати „Купи Алат“ - Нас. Центар
Акумулаторски ножици за трева
Уште 5 дена и 9 ч.
 1 Купувач
6, 12 или 18 месечен online курс за Microsoft Excel - 90%
Online курсеви „Goethe Sprachschule“
6, 12 или 18 месечен online курс за Microsoft Excel
Уште 5 дена и 9 ч.
 
6, 12 или 18 месечен online курс по Шпански јазик - 90%
Online курсеви „Goethe Sprachschule“
6, 12 или 18 месечен online курс по Шпански јазик
Уште 5 дена и 9 ч.
 
Пакет тест за откривање на интолеранција на 96 видови храна и нејзини состојки - 74%
ПЗУ „ПАВЛИНА“ - Кисела Вода
Пакет тест за откривање на интолеранција на 96 видови храна и неј...
Уште 5 дена и 9 ч.
 6 Купувачи
HB ноќевање за 1 лице / Термини - 20.12 - 25.12; 02.01 - 01.02 или 18.02 - 10.03.2019 год. - 17%
Хотел „Finlandia“ - Пампорово
HB ноќевање за 1 лице / Термини - 20.12 - 25.12; 02.01 - 01.02 ил...
Уште 5 дена и 9 ч.
 
7 ноќевања со појадок и вечера / Термин - 01.09 - 30.09.2019 год.
Апартмани и ресторан „Konoba Akustik“ - Сутоморе
7 ноќевања со појадок и вечера / Термин - 01.09 - 30.09.2019 год.
Уште 5 дена и 9 ч.
 2 Купувачи
 Kратка релакс масажа + киропрактичен третман на цело тело - 45%
Студио за масажа „Power“
 Kратка релакс масажа + киропрактичен третман на цело тело
Уште 5 дена и 9 ч.
 2 Купувачи
Ноќевање во апартман за 2, 3, 4 или 6 лица / Термин - 22.08 - 15.11.2019 год. - 21%
Вила и апартмани „Природа“ - Берово
Ноќевање во апартман за 2, 3, 4 или 6 лица / Термин - 22.08 - 15....
Уште 5 дена и 9 ч.
 2 Купувачи
Депилација со топол восок на нозе и интима - 56%
Фризерско - козметичко студио „Стеси“ - нас. Аеродром
Депилација со топол восок на нозе и интима
Уште 5 дена и 9 ч.
 1 Купувач